Skip to content
BDB NEWS
Menu
  • ȘTIRI LOCALE
  • Național
  • Ai nevoie de promovare?
  • Editorial
  • Contact
Menu

3 preoți din Eparhia Hușilor reținuți pentru șantaj! Ei au pretins 50.000 de euro și o funcție de la PS Corneliu

Posted on 15 iunie 2017

Un scandal imens stă să izbucnească în Episcopia Hușilor după ce procurorii DNA Iași au reținut astăzi cu ordonanță de reținere pentru 24 de ore trei preoți apropiați de Episcopul Hușilor, Preasfințitul Părinte Corneliu. Cei trei au fost reținuți pentru acuzația de șantaj asupra episcopului PS Corneliu și sunt acuzați că au încercat să bani dar și funcții în schimbul unor materiale video compromițătoare.

Potrivit comunicatului remis de DNA, cei trei suspecți ar fi încercat să obțină prin șantaj o funcție și suma de 50.000 de euro.

Comunicatul DNA Iași:

„Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Iași au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore, începând cu data de 15 iunie 2017, a inculpaților:

JITARU SEBASTIAN CRISTI, preot arhimandrit la Catedrala Episcopală Huși,
DAMIAN GHEORGHE, preot de caritate la Spitalul Județean Vaslui,
BUMBU RĂZVAN MIHAIL, preot paroh la Parohia Văleni, jud. Vaslui,
cu privire la săvârșirea infracțiunii de șantaj.

În ordonanțele procurorilor se arată că, în cauză, există date și probe care conturează următoarea stare de fapt:

În perioada 30 mai 2017 – 14 iunie 2017, inculpatul Jitaru Sebastian Cristi a amenințat o persoană din conducerea Bisericii Ortodoxe cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromițătoare pentru aceasta din urmă, în scopul de a dobândi, în mod injust, atât un folos patrimonial cât și unul nepatrimonial, respectiv nominalizarea sa pentru un post de episcop vicar.

În aceeași manieră au procedat și ceilalți doi inculpați în intervalul 12 – 14 iunie 2017, cu precizarea că aceștia au pretins doar suma de 50.000 euro, fără vreo altă „avansare”.

Inculpaților li s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile, în conformitate cu prevederile art. 309 Cod de procedură penală, urmând să fie prezentați, la data de 16 iunie 2017, Tribunalului Vaslui, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
În cauză, procurorii au beneficiat de sprijin de specialitate din partea Direcției Generale Anticorupție.”


Distribuie pe Facebook acest articol
pentru a putea fi citit şi de prietenii tăi!

 

Tag-uri

accident accident rutier adrian solomon arestat arestat preventiv bacau barbat barlad bdbnews radio buna dimineata barlad buzau cutremur daniel buzamat diicot dna dumitru boros dumitru buzatu facebook focsani fost primar galati husi iasi incendiu ipj vaslui isu vaslui judecatoria barlad judetul vaslui mandat de arestare mita motocicleta perchezitii politie pompieri primaria barlad psd barlad reiser retinut saj vaslui seism spital tribunalul vaslui vaslui vrancea zorleni

Comentarii recente

  • Bogdan Mihai la PSD la al doilea cartonaș galben: bârlădenii s-au săturat de îngâmfare
  • Arseni Elena la PSD la al doilea cartonaș galben: bârlădenii s-au săturat de îngâmfare
  • Un pesedeu la PSD Bârlad, club select: intrarea se face cu genuflexiuni. Boroș, încă pe bancă
  • Anonim la Votăm o dată, ascultăm patru ani: „Presa e în sală. Scoateți-i afară!”
  • Ionut la Votăm o dată, ascultăm patru ani: „Presa e în sală. Scoateți-i afară!”

Caută

Arhivă

Articole recente

  • România la Răscruce – 18 Mai, un Vot între două viziuni
  • Editorial: DGA Vaslui și liniștea complice în fața corupției evidente
  • Mandate de executare puse în aplicare de polițiștii hușeni: un șofer fără permis și un ucigaș de animale, duși după gratii
  • Tragedie rutieră în apropiere de Bârlad: un tânăr de 20 de ani a murit, iar un adolescent de 16 ani este în comă profundă
  • PSD la al doilea cartonaș galben: bârlădenii s-au săturat de îngâmfare

PARTENERI MEDIA

©2025 BDB NEWS | Design: Newspaperly WordPress Theme