Skip to content
BDB NEWS
Menu
  • ȘTIRI LOCALE
  • Național
  • Ai nevoie de promovare?
  • Editorial
  • Contact
Menu

FOTO. Metodă inedită de a ascunde țigări de contrabandă

Posted on 28 septembrie 2015

Politistii de frontiera gălățeni au descoperit 2.200 tigarete cu timbru de acciză de R. Moldova, ascunse in locuri special amenajate in lonjeroanele autoturismului.

La sfarsitul săptămanii trecute, politisti de frontieră din cadrul Compartimentului Sprijin Operativ al Serviciului Teritorial al Politiei de Frontieră Galati, pe timpul desfăsurării unei actiuni pe linia prevenirii si combaterii traficului ilicit cu tigări, au oprit in trafic, pentru control, pe raza municipiului Galati, un autoturism marca Skoda Octavia, condus de Daniel M., cu dublă cetatenie romană si R. Moldova, in vârstă de 18 ani.

„Având informatii că autoturismul este folosit pentru transportul tigaretelor de contrabandă, colegii nostri au condus la sediul S.T.P.F. Galati persoana si autoturismul, in vederea efectuării unui control amănuntit. In urma verificărilor,  politistii de frontieră au descoperit ascunse intr-un loc special amenajat in lonjeroanele autoturismului, 2.200 tigarete, marca Ashima”, a precizat comisarul Ion Irimia, purtătorul de cuvânt al Poliției de Frontieră Galați.

Conform prevederilor legale, politistii de frontieră au ridicat in vederea confiscarii tigările descoperite, in valoare de 11.000 lei.  

Având in vedere faptul că in luna aprilie a acestui an, Daniel M. a mai fost depistat incercând să introducă in România tigări de contrabandă prin P.T.F. Galati-rutier, polițiștii de frontieră i-au intocmit dosar penal pentru savârsirea infractiunii de contrabandă.


Tag-uri

accident accident rutier adrian solomon arestat arestat preventiv bacau barbat barlad bdbnews radio buna dimineata barlad buzau cutremur daniel buzamat dga diicot dna dumitru boros dumitru buzatu facebook focsani galati husi iasi incendiu ipj vaslui isu vaslui judecatoria barlad judetul vaslui mandat de arestare mita motocicleta murgeni perchezitii politie pompieri primaria barlad psd barlad retinut saj vaslui seism spital tribunalul vaslui vaslui vrancea zorleni

Comentarii recente

  • Codreanu la Primăria Bârlad plătește 30.000 de lei pentru o documentație. Prețul, de fapt, pentru lipsa de organizare?
  • Anisoara Epure la Primarul Bârladului, prins în propria capcană administrativă. Cum a ajuns Dumitru Boroș să fie obligat să anuleze o hotărâre care nu trebuia să existe
  • Ştefan Titi la UPDATE. Taximetristul care a dat foc mașinii unui polițist din Bârlad, arestat preventiv!
  • Paul Cristea la Atac cu sabie în plină zi la Bârlad: o persoană rănită, polițiști mobilizați la spital
  • Pascu la SAJ Vaslui caută șoferi pentru autosanitare la Bârlad: trei posturi scoase la concurs, condiții stricte și calendar detaliat

Caută

Arhivă

Articole recente

  • Parcările fantomă de pe ocolitoarea Bârladului
  • Primăria Bârlad anunță demolări: 15 zile pentru construcțiile ridicate ilegal pe domeniul public
  • Achiziții cu probleme la Spitalul Bârlad: raportul Curții de Conturi ridică întrebări despre management
  • Audit devastator pentru administrația din Bârlad: Cum s-au gestionat proiectele de milioane de euro!
  • Primăria Bârlad plătește 30.000 de lei pentru o documentație. Prețul, de fapt, pentru lipsa de organizare?
©2026 BDB NEWS | Design: Newspaperly WordPress Theme