Skip to content
BDB NEWS
Menu
  • ȘTIRI LOCALE
  • Național
  • Ai nevoie de promovare?
  • Editorial
  • Contact
Menu

Și spitalul din Bârlad a participat la greva de avertisment din Sănătate

Posted on 7 mai 2018

Astăzi, peste 400 de unități sanitare și peste 60 de instituții de asistență socială din toată țara, s-au mobilizat exemplar arătând încă o dată guvernanților că sindicaliștii de la SANITAS sunt uniți și nu pot fi dezbinați de o lege a salarizării proastă și aplicată discriminator!

Astăzi, reprezentantii din sistemul public de Sănătate și Asistență socială au întrerupt activitatea pentru (doar) două ore, respectând, prevederile legale de asigurare a continuității activității medicale, pentru a le arăta guvernanților că sunt foarte aproape de greva generală!

Și la Bârlad, angajatii Spitalului de Urgenta „Elena Beldiman”, au făcut front comun cu ceilalti colegi din toată țara si au ieșit la proteste. Aceștia sunt nemultumiți de noua lege a salarizării .

Conform unui comunicat oficial primit de la SANITAS, aceștia le cer „guvernanților să aprecieze la dimensiunea reală protestul de astăzi al angajaților din cele două sectoare de activitate și să pună în aplicare imediată acele soluții care rezolvă criza din sistem! Suntem conștienți de efectele unei greve generale, în primul rând pentru beneficiarii de servicii medicale și sociale; nu ne dorim să ajungem la o astfel de formă de protest, dar suntem pregătiți să ne-o asumăm, dacă negocierile cu partea guvernamentală nu vor avea rezultatul scontat!”.


 

Dacă vrei să fii la curent cu cele mai importante știri din Bârlad te așteptăm și pe Facebook! Îți mulțumim că urmărești materialele realizate de bdbnews.ro. Ne poți susține și TU, distribuind știrile noastre.

 

În lipsa unui acord scris din partea BDB News, puteţi prelua maxim 250 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului.

 

 

Tag-uri

accident accident rutier adrian solomon arestat arestat preventiv bacau barbat barlad bdbnews radio buna dimineata barlad buzau cutremur daniel buzamat diicot dna dumitru boros dumitru buzatu facebook focsani galati husi iasi incendiu ipj vaslui isu vaslui judecatoria barlad judetul vaslui mandat de arestare mita motocicleta murgeni perchezitii politie pompieri primaria barlad psd barlad reiser retinut saj vaslui seism spital tribunalul vaslui vaslui vrancea zorleni

Comentarii recente

  • Bogdan Mihai la PSD la al doilea cartonaș galben: bârlădenii s-au săturat de îngâmfare
  • Arseni Elena la PSD la al doilea cartonaș galben: bârlădenii s-au săturat de îngâmfare
  • Un pesedeu la PSD Bârlad, club select: intrarea se face cu genuflexiuni. Boroș, încă pe bancă
  • Anonim la Votăm o dată, ascultăm patru ani: „Presa e în sală. Scoateți-i afară!”
  • Ionut la Votăm o dată, ascultăm patru ani: „Presa e în sală. Scoateți-i afară!”

Caută

Arhivă

Articole recente

  • Amintiri din comunism – Ep. II: Bârladul comunist: căldură puțină, credință multă
  • EDITORIAL: Primarul Boroș își face poză cu campionii, apoi le vinde terenul de sub crampoane
  • Amintiri din comunism – Episodul I: Coada, marele egalizator național
  • Trei polițiști din Vaslui, suspectați de corupție. Percheziții în trei județe și un agent reținut
  • VIDEO. Incendiu la un autoturism în Bârlad

PARTENERI MEDIA

©2025 BDB NEWS | Design: Newspaperly WordPress Theme